Drukowana elektronika dzięki 5 osiowemu systemowi Aerosol Jet 5X

Drukowana elektronika dzięki 5 osiowemu systemowi Aerosol Jet 5X

Dzisiejsze drukarki 3D mogą produkować części plastikowe, metalowe, ceramiczne itp., ale nie potrafią tworzyć elektroniki. Istnieją przewodzące prąd filamenty używane w drukarkach FDM, ale duża rezystancja takich materiałów, nie pozwala na użycie ich w profesjonalnych zastosowaniach.

Drukowana elektronika dzięki 5 osiowemu systemowi Aerosol Jet 5X-1

Obecnie kilka firm pracuje nad zastosowaniem druku 3D do produkcji komponentów i produktów elektronicznych. Firma Optomec stworzyła maszynę Aerozol Jet 5X do druku elektroniki. Platforma Aerozol Jet 5X została tak zaprojektowana, aby umożliwić tworzenie lżejszych, wysokiej wydajności urządzeń z mikro elektroniką takich jak smartfony, tablety i czujniki. Technologia Aerozol Jet umożliwia drukowanie drobnych, unikalnych wzorów elektronicznych, strukturalnych i biologicznych na prawie każdym podłożu.

 

Drukowana elektronika dzięki 5 osiowemu systemowi Aerosol Jet 5X-2

Precyzja i elastyczność systemu Aerozol Jet 5X umożliwia produkcję w wysokiej rozdzielczości, co jak pisze producent, może być wykorzystane do tworzenia rezystorów, kondensatorów, anten, czujników, tranzystorów, ogniw paliwowych itp.

Drukowana elektronika dzięki 5 osiowemu systemowi Aerosol Jet 5X-3

Głowica systemu może poruszać się w 5 osiach nanosząc technologią aerozolową materiał na dowolną powierzchnię. Rozdzielczość wydruku to zakres pomiędzy 10 mikronów do 1 milimetra szerokości. System umożliwia szeroki wybór materiałów funkcjonalnych, w tym przewodzących polimerów, dielektryków i klejów. Materiały nakładane są na zimno, więc nie ma wpływu termicznego na  pokrywany element. Na poniższym filmie w dość dobry sposób zostało pokazane działanie technologii aerozolowej.

Drukowana elektronika dzięki 5 osiowemu systemowi Aerosol Jet 5X-4

Wyposażenie standardowe:

  • obszar roboczy: 200mm x 300mm x 200mm
  • 2 dysze
  • oprogramowanie do sterowania całym procesem
  • program do generowania ścieżki narzędzia
  • obudowa ze stali nierdzewnej i granitowy blat
  • znak CE

Drukowane elementy i obwody eliminują wymóg montażu i lutowania urządzeń fizycznych do płytki nośnej(bazowej). System Aerozol Jet 5X jest już dostarczany w Ameryce Północnej.

 

źródło: 3dprintingindustry.com

Powrót na górę