Firma Mazak prezentuje hybrydową drukarkę 3D do metalu

Firma Mazak prezentuje hybrydową drukarkę 3D do metalu

Yamazaki Mazak Corporation to kolejna firma, która dodała do oferty nową maszynę hybrydową INTEGREX i-400AM działającą też w technologii przyrostowej.

Firma Mazak prezentuje hybrydową drukarkę 3D do metalu-1

Firma Mazak została założona w 1919 roku w Nagoi przez Saddakichi Yamazaki jako mała spółka wytwarzająca garnki i patelnie. Teraz firma produkuje zaawansowane obrabiarki sterowane numerycznie, centra wielozadaniowe, centra tokarskie, maszyny do obróbki laserowej oraz systemy automatyki.

Maszyna INTEGREX i-400AM oprócz standardowych głowic z narzędziami do obróbki ubytkowej, oferuje jeszcze dwa rodzaje głowic nanoszących materiał – dużej szybkości i wysokiej dokładności. To niesamowite centrum wielozadaniowe potrafi działać jak drukarka 3D. INTEGREX i-400AM nadaje się do małoseryjnej produkcji bardzo trudnych w obróbce materiałów , które są stosowane w przemyśle lotniczym, energetycznym i medycznym.

Firma Mazak prezentuje hybrydową drukarkę 3D do metalu-4
Dwie głowice nanoszące materiał, po lewej: precyzyjna, po prawej: szybka

W głowicach nanoszących materiał stosuje się dysze, podające materiał metalowy w postaci proszku, który następnie jest podgrzewany energią lasera światłowodowego do temperatury topnienia i łączy się w ten sposób z materiałem bazowym. Cały ten proces przypomina trochę napawanie (pokrywanie przedmiotów metalowych warstwą metalu techniką spawania przy jednoczesnym topieniu podłoża). Zaletą użycia lasera dużej mocy jest mała strefa wpływu cieplnego na materiał na którym będą osadzane elementy. System może łączyć różne metale ze sobą, a istotną i bardzo praktyczną możliwością maszyny, jest naprawianie zużytych elementów takich jak łopatki turbin lotniczych.

Firma Mazak prezentuje hybrydową drukarkę 3D do metalu-2

Maszyna INTEGREX i-400AM posiada magazyn narzędzi z automatyczną zmianą głowic. Użytkownik ma możliwość wybrania odpowiedniej głowicy i rodzaju proszku metalu jaki będzie wykorzystywany do pracy.

Firma Mazak prezentuje hybrydową drukarkę 3D do metalu-6
Głowica nanosi metalową część na powierzchni walcowej

Mazak potrafi pracować w 5 osiach, więc może nanosić materiał na elementach o skomplikowanych kształtach, częściach okrągłych i pryzmatycznych.

Firma Mazak prezentuje hybrydową drukarkę 3D do metalu-8
Automatyczny proces powstawania części. Najpierw dodawanie materiału, później obróbka powierzchni standardowym narzędziem

Firma Mazak zobaczyła możliwość połączenia technologii przyrostowej z ubytkową i ją wdrożyła. Jak mówi firma: „zawsze byliśmy w czołówce obrabiarek wielozadaniowych, a dodanie możliwości osadzania metalu jest naturalnym przedłużeniem tego tematu. Hybrydowa wielozadaniowość zapewni naszym klientom na całym świecie nowe możliwości użycia maszyn Mazak”

źródło: www.3ders.org

Powrót na górę