Masz drukarkę 3D? Tą grę planszową wydrukujesz samodzielnie – recenzja Tippi Tree

Masz drukarkę 3D? Tą grę planszową wydrukujesz samodzielnie – recenzja Tippi Tree

Tippi Tree to bardzo niecodzienna gra planszowa, która umożliwia zabawę dla całej rodziny. Celem gry jest pozbycie się wszystkich liści na drzewie, aby się nie przewróciło, jednak niech ta krótka instrukcja Cię nie zmyli! Gra wymaga skupienia i precyzji, jeśli ktoś z Was grał w Jenge – wie o czym piszę.

W instrukcji nie jest opisane jaki przedział wiekowy jest akceptowalny dla graczy, ale ja spokojnie mogę polecić grę od najmłodszych lat. Moja 3,5 latka naprawdę całkiem nieźle sobie z nią radzi.

Powyżej przykładowe ułożenia drzewa podczas rozgrywki w Tippe Tree.

Autorem gry jest właściciel strony makeanything Devin Montes. Na poniższym filmie możemy zobaczyć na czym polega ta gra, autor nagrał instrukcje jakie są jej możliwości.

Cytując autora: „Na zmianę układaj liście na szczycie Drzewa Tippi, ale uważaj, aby się nie przewróciło! Cel gry jest prosty, ale przekonasz się, że każda runda może oferować nowe wyzwania i niespodzianki.”

Zasady gry

Projekt liścia jest na tyle ciekawy, że kombinacji dopasowania elementu jeden do drugiego jest aż 60! Gra polega na tym, żeby pozbyć się wszystkich swoich liści. Jest jednak jeden haczyk, gdy podczas układania swojego liścia lub tuż po umieszczeniu go na drzewie, konstrukcja lub część z drzewa spadnie na stół – ten gracz zabiera liście, które opadły. Dzięki bardzo ciekawemu kształtowi liścia, możesz układać go na bardzo wiele sposobów: pionowo, poziomo, w poprzek, na sztorc albo po prostu chaotycznie rzucić na drzewo.
Korzystając z równowagi i dźwigni, możesz zbudować naprawdę niewiarygodne drzewa Tippi.

Po kilku rozgrywkach muszę powiedzieć, że gra sprawia dużo frajdy i jest naprawdę ciekawie opracowana. Nam podczas gry przyszło do głowy skojarzenie z Jengą, a bardziej z jej odwróconą wersją. Odwróconą, ponieważ zamiast zabierania elementów my dokładamy i finalnie budujemy obiekt.

Wydruk gry planszowej

Tippi Tree to gra przeznaczona do drukowania 3D, dzięki czemu możesz tworzyć ją samodzielnie na własnej drukarce. Oprócz liści są również do wydrukowania ptaki czy owoce oraz dodatkowe elementy drzewa – takie urozmaicenia naprawdę robią robotę : )
Dodatkowo możliwe do pobrania są różne opcje pnia, od stabilnego, przez elastyczny (przypominający kiwającą się palmę) do rozwiązania hybrydowego, czyli stabilny trzon do którego możesz dodać elementy które destabilizują nieco podstawę. Ja zdecydowałem się na wydrukowanie wersji podstawy z twarzą szamana. Tych wariantów jest mnóstwo i jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Bardzo fajne jest to, że dzięki samodzielnemu wydrukowaniu, możesz wybrać odpowiedni dla Ciebie materiał jak i kolor (chociaż to pewnie będzie miało większe znaczenie dla młodszych graczy 😊

Te dodatkowe elementy umożliwiają graczom rozrywkę na naprawdę wiele wariantów, od podstawowej wersji z liśćmi po coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane opcje. Pozwala to na granie z najmłodszymi, a przy tym ćwiczenie motoryki małej, gdzie dziecko uczy się koordynacji oko-dłoń po naprawdę niezłą zabawę dla bardziej sprawnych graczy.

Autor udostępnia instrukcję na której tłumaczy zasady gry i możliwości wydrukowanych elementów. Sugeruje też różne problemy i możliwości ich rozwiązania, które mogą się pojawić podczas wydruku. Instrukcja jest bardzo dobrze przygotowana i będzie czytelna nawet dla drukarzy którzy są początkujący.

Moja przygoda z drukiem 3D tej gry planszowej

Miałem w posiadaniu akurat całkiem sporo materiału do wykorzystania w postaci po 50g próbek różnych kolorów FiberSatin od Fiberlogy, dlatego nie posłuchałem się do zaleceń autora i nie użyłem materiału PLA. Na początku drukowania „liści” nawisy nie wyglądały najlepiej, ze względu na brak doświadczenia w drukowaniu tym filamentem. Lepszą jakość uzyskałem włączając funkcję Bridge Settings w programie Cura i dodatkowo zmieniając wartość parametru Bridge Wall Flow z domyślnych 50% na 100%. Jest lepiej, ale uważam, że metodą prób i błędów można jeszcze zdecydowanie poprawić jakość nawisów.

Podstawowe elementy gry

 

Parametr, który pomógł podnieść jakość wydrukowanego nawisu

 

Jak widać, przy parametrach podanych przez autora,  na jeden element liścia potrzebne jest 11g filamentu. Z próbki 50g mogłem wydrukować 4 takie liście i jakiś mały dodatkowy element dołączony do paczki z plikami. Skoro o ilościach mowa to przejdźmy do kosztów.

Koszty wydrukowania gry:

Koszt paczki z modelami i instrukcji w wersji PDF kosztowała: 11,99 dolarów co przy obecnym kursie (11.2022) daje nam 54 zł. Po kupieniu gry, po kilku minutach mogłem przystąpić do drukowania, pliki były przygotowane i opisane bardzo czytelnie.

Oprócz poniesionych kosztów zakupu musiałem te elementy jeszcze wydrukować. Aby ten kosztorys był dla Czytelników użyteczny, poniższe wyliczenia dotyczą średniej ceny materiałów:
FiberSatin – ok. 120 zł za 1 kg. Z niego wydrukowałem liście oraz ptaki, co zajęło łącznie 31h drukowania.

PLA – ok 80 zł za 1 kg. Z niego wydrukowałem podstawę, co zajęło 7h drukowania.

Licząc zużycie materiału i energii za jeden element gry – liść, zapłaciłem 2,7 zł, podstawa to koszt 12,5 zł. Wydrukowanie 24 liści  i podstawy potrzebnych do gry w wersji podstawowej to ok. 78,00 zł. Do wyliczeń kosztów nie brałem pod uwagę moich roboczogodzin i eksploatacji drukarki 3D. Łącznie zatem gra kosztowała mnie przy bardzo podstawowej wersji 132,00 zł. Cena będzie oczywiście wzrastać wraz z ilością wydrukowanych elementów. W najbliższej przyszłości planuje dodrukować różnego rodzaju ptaki, więcej liści oraz inne podstawy – gra będzie mogła być bardziej urozmaicona.

Sami oceńcie czy to drogo, ciekawe czy Wy poświecilibyście tyle na grę planszową? W sumie biorąc pod uwagę jeszcze swój czas to wyszło całkiem sporo jak za grę planszową w podstawowej wersji. Wolę jednak postrzegać ten wydruk jako rozwijanie swojej pasji i wówczas mamy zupełnie inną kalkulacje 🙂 Dodatkowo samodzielnie wydrukowana gra jest bardzo unikatowa i daje sporo radości. Jeśli miałbym podsumować grę to dla osób lubiących ciekawe projekty oraz ogólnie spędzać czas przy grach planszowych – to ten projekt będzie bardzo interesujący! Polecam.

źródło: makeanything

Powrót na górę