Model serca pomaga lekarzom przy operacji dzieci

Model serca pomaga lekarzom przy operacji dzieci

Modelu 3D serca obecny przy przygotowaniach do operacji serca dzieci-1Lekarze zawsze chcą zebrać jak najwięcej informacji dotyczących pacjenta zanim zabiorą się za operowanie. Myślę, że jeszcze większą uwagę przykładają do przygotowania operacji jeśli chodzi o wady serca u dzieci. Pediatrzy czytają wówczas obrazy z tomografii komputerowej, korzystają z oprogramowania do badań nad nieprawidłowościami serca w trzech wymiarach. Oglądają obraz ze wszystkich stron na ekranie komputera w celu analizy i planowania strategii chirurgicznej.

Teraz jednak w dobie drukarek 3D lekarze mogą drukować kolorowe modele trójwymiarowe serc pacjentów w rzeczywistych rozmiarach.

W Centrum Serca Dziecka w Szpitalu Dziecięcym, Justin Ryan, absolwent Uniwersytetu Stanowego w Arizonie pokazuje jak drukują modele serca:

Na początku obrazy z tomografii komputerowej wysyła się do drukarki 3D, aby wydrukować wzór. Drukarka ZPrinter 650 może wydrukować model serca jednoletniego dziecka w około trzy godziny. Powstaje kolorowy model, gdzie każda ważna część ma inny kolor co pomaga lepiej poznać maleńką strukturę anatomiczną serca dziecka. Lekarze potrzebują dokładnych danych. Operacja serca dziecka jest bardzo skomplikowana i niebezpieczna, ponieważ jest ono bardzo małe, można je porównać do wielkości orzecha włoskiego.

Modelu 3D serca obecny przy przygotowaniach do operacji serca dzieci-2
Kardiochirurdzy porównują korzystanie z trójwymiarowego modelu serca do znalezienie drogi przy pomocy GPS, zamiast papierowej mapy. Ponadto model umożliwia lekarzom profesjonalnie wyjaśnić rodzicom jaką wadę serca ma ich dziecko, oraz jak będzie wyglądał przebieg operacji. Lekarze bardzo cenią sobie nową metodę ponieważ, dzięki niej, do rozeznania w sercu pacjenta będzie koniecznych mniej zdjęć, a przez to pacjenci będą mniej narażeni na promieniowanie.

Modelu 3D serca obecny przy przygotowaniach do operacji serca dzieci-3
Źródło – www.3ders.org

Powrót na górę