NASA planuje wysłać drukarkę 3D w kosmos

NASA planuje wysłać drukarkę 3D w kosmos

NASA ogłosiła ambitne plany uruchomienia pierwszej drukarki 3d w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA planuje wysłać drukarkę 3D w kosmos-2

Przy współpracy z Made in Space w Californii, NASA uruchomi pierwsze drukarki 3D w przestrzeni kosmicznej już w 2014 roku.

Dziś wszystkie misje kosmiczne są całkowicie zależne od Ziemi i wysyłanych rakiet, które dostarczają sprzęt do przestrzeni kosmicznej.

Trzeba tak przekształcać technologię, aby zmniejszać masę i objętość ładunku przy misjach kosmicznych. Jak mówi Charles Bolden „W przyszłości, być może astronauci będą mogli wydrukować potrzebne narzędzia i komponenty w przestrzeni kosmicznej”

 NASA planuje wysłać drukarkę 3D w kosmos-3

Druk 3D być może pozwoli wytworzyć cały statek kosmiczny w przestrzeni, a misje kosmiczne będą samowystarczalne. Astronauci będą mogli wydrukować jakąkolwiek rzecz, a gdy będzie już nieprzydatna, powtórnie przetworzyć ją na coś innego.

Technologia ta może nawet pomóc w tworzeniu całych osiedli przy misji wysłania człowieka na Marsa. Budynki i laboratoria będą mogły być wykonane przez roboty wykorzystujące jako materiał do budowy, zasoby znajdujące się na planecie.

Jak powiedział CEO załogi Made in Space – „Możliwość drukowania potrzebnych części bezpośrednio w kosmosie, zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo misji , a jednocześnie zmniejsza koszty o kilka rzędów wielkości”

NASA planuje wysłać drukarkę 3D w kosmos-4 NASA planuje wysłać drukarkę 3D w kosmos-5

W ramach przygotowań do wysłania drukarki w 2014 roku, Made in Space testuje zróżnicowaną gamę technologii 3D pracującej bez grawitacji. Zaraz po tym jak drukarka 3D Made in Space dostanie potwierdzenie, że spełnia wszystkie wymagania, NASA planuje wysłać drukarki do stacji kosmicznej na pokładzie amerykańskiej misji z zaopatrzeniem.

Źródło : madeinspace&3ders

Powrót na górę