Ekologiczny samochód Urbee

Ekologiczny samochód Urbee

Ekologiczny samochód Urbee

W dzisiejszych czasach można wymieniać w nieskończoność rzeczy które są drukowane przestrzenne, lampy, repliki kości, roboty etc.  Jednak Jim Kor drukuje całkiem coś nowego – samochód. Kor jest kanadyjskim inżynierem i przedsiębiorcom, zaprojektował dwuosobowy hybrydowy samochód nazwany Urbee. Trzykołowy pojazd oprócz silnika spalinowego, elektrycznego oraz ramy, cały będzie wykonany z plastiku.

Urbee ma być przyjazny dla środowiska, ponieważ silnik będzie zasilany etalonem. Projekt Urbee jest rozwijany przy udziale 12-osobowej grupy ochotników, którzy wierzą, że świat potrzebuje lepszego sposobu przemieszczania się, mniej szkodliwego dla środowiska naturalnego.

rdm 0051 print-a-car

Główną wizją zespołu jest, aby samochód wytwarzał jak najmniejszą liczbę zanieczyszczeń podczas produkcji, eksploatacji, a także recyklingu. Do produkcji samochodu zespół używa materiałów, które mogą być ponownie wykorzystane, a przy tym są wytrzymałe i łatwe w naprawie. Konstruktorzy starają się zmniejszyć zużycie energii poprzez zmniejszenie oporu powietrza, ma temu służyć aerodynamiczny kształt samochodu, a także zminimalizowanie współczynnika oporu toczenia poprzez napompowanie opon do wysokiego ciśnienia i wybranie ich odpowiedniego profilu. Powierzchnia czołowa jest tak skonstruowana, aby dach był nisko nad ziemią, a pasażerowie mieścili się jak najbliżej siebie przy jednoczesnym zachowaniu komfortu.

Kor używa technologii druku 3D ponieważ uważa, że tylko dzięki drukarkom przestrzennym może stworzyć pożądane części, które w konwencjonalnym procesie produkcyjnym byłyby o wiele droższe i często o wiele bardziej czasochłonne.

rdm 0030 print-a-car

Konstruktor mówi, że w samochodzie są tysiące części, dzięki drukowi 3D można wiele z tych małych części wydrukować w jednym elemencie spełniającym pożądane funkcje – dzięki temu jego samochód będzie składał się tylko z  50 części.

Ekologiczny samochód Urbee-4

Noah Zehringer – starszy inżynier Stratasys oszacował, że drukowanie całego samochodu zajmie około 2 500 godzin.

rdm 0035 print-a-car

Kor planuje odbyć podróż z San Francisco do Nowego Jorku, chce tym udowodnić, że trójkołowiec jest w stanie przejechać wyznaczoną trasę na jednym tankowaniu (około 38 litrów) do tego eksperymentu chce zużyć wyłącznie czysty etanol, a największa prędkość jaką chce osiągnąć to około 115 km/h.

Tematem zainteresowała się również telewizja CTV News, poniżej krótki reportaż

Powrót na górę