Nastolatek drukuje 3D sprawną protezę całej ręki

Nastolatek drukuje 3D sprawną protezę całej ręki

17-letni Easton LaChappelle nigdy nie przypuszczał, że czymś co zrobił w swoim pokoju będzie mógł uścisnąć rękę prezydenta USA.

Nastolatek używa druku 3D do zrewolucjonizowania protetyki-1

LaChappelle wykonał w pełni funkcjonalną protezę całej ręki za niecałe 1000 dolarów. Nastolatek zaczął eksperymentować ze zrobotyzowanymi kończynami w 2011 roku, kiedy zbudował swoją pierwszą protezę ręki z klocków lego, żyłki do łowienia ryb i silników serwo. Rozczarowany wysokim kosztem nowoczesnych protez, starał się opracować ekonomiczną wersję dla osób po amputacji.

Nastolatek drukuje 3D sprawną protezę całej ręki-4

Nastolatek drukuje 3D sprawną protezę całej ręki-2

17-latek nauczył się korzystać z oprogramowania do projektowania trójwymiarowego i mając dostęp do drukarki 3D, wydrukował z dużą dokładnością części i konstrukcję sprawnej protezy całego ramienia, która sterowana jest interfejsem odbierającym fale mózgowe. To wszystko powstało w jego pokoju. Nastolatek wygłosił nawet przemówienie na temat niskiego kosztu produkcji, dostępności i funkcjonalności protezy na konferencji TED.

„Myślę , że dużo ludzi zwraca teraz uwagę na to co można wykonać za pomocą drukarek 3D i zrealizować swoją wizję np. protezy ramienia bardzo niskim kosztem”- mówi Easton LaChappelle

Easton spędza dużo czasu ucząc się o funkcjonalności i ograniczeniach ludzkiej ręki, pomaga mu w tym Mary Oswald z kliniki która zajmuje się leczeniem kończyn górnych.

Nastolatek drukuje 3D sprawną protezę całej ręki-3

LaChappelle będzie mógł odbyć staż w NASA, gdzie będzie pracował nad projektami w Johnson Space Center, jest to wymarzona praca dla samouka kochającego robotykę.

Źródło: america.aljazeera.com

Powrót na górę