Nowa głowica E3D Volcano zwiększy prędkość drukowania nawet o 250%

Nowa głowica E3D Volcano zwiększy prędkość drukowania nawet o 250%

Każdy kto spotkał się z drukowaniem 3D a szczególnie z technologią FDM, wie że jej największym minusem jest jej stosunkowo wolna technika produkcji.

Volcano e3D-1

Głowica Volcano to tak naprawdę rozszerzenie głowic brytyjskich pionierów HotEndów firmy E3D. Firma wypuściła już serię produktów na rynek, a ich głowice świetnie spisują się w technologii FDM. Ich najnowsze rozszerzenie do głowic składa się z większej dyszy i większego bloku grzejnego, co przekłada się na zwiększą strefę topnienia filamentu. Takie rozwiązanie pozwala kłaść wyższe warstwy z dużo większą prędkością.

Volcano e3D-4

Jak mówią producenci „Rozszerzyliśmy strefę topienia prawie dwukrotnie od poprzedniej długości stosowanej w głowicy e3D-v6. Wydłuża to czas pobytu plastiku w hotendzie, pozwalając mu przyjąć więcej ciepła przy przejściu przez głowicę. Tym samym można zwiększyć prędkość podawania filamentu, co znacznie skraca czas drukowania”

Dodatek Volcano E3D może być samodzielnie łatwo montowany przez użytkowników w domu i jest kompatybilny z takimi głowicami jak e3D-v6, chimera, Kraken i e3D v5/v4. Volcano jest dostępny w kilku średnicach dyszy: 0,6 mm, 0,8 mm, 1 mm i 1,2 mm.

Volcano e3D-2

Takie średnice dyszy oprócz zalet posiadają też kilka wad, o których powinniśmy wiedzieć. Do zalet można zaliczyć druk rzeczy, które są bardziej wytrzymałe, a to za sprawą możliwości położenia więcej materiału naraz, przez co zachowują dłużej ciepło w przeciwieństwie do niższych warstw. Dodatkowe ciepło utrzymywane przez warstwę, zwiększa adhezję pomiędzy warstwami przez co wydruki są znacznie silniejsze na rozciąganie w kierunku osi Z.

Volcano e3D-3

Minusem tego rozwiązania jest drastyczny spadek rozdzielczości druku, co może wykluczać wydruk niektórych rzeczy. Całość rozwiązania to kompromis pomiędzy szybkością a rozdzielczością, ale to już użytkownik musi zdecydować, czy Volcano będzie dla niego przydatny.

Startery Volcano o średnicach 1.75mm i 3 mm znajdziemy w sklepie e3D za 20 £ (ok. 110 zł). W skład zestawu Starter Pack wchodzą:

  • powiększony blok grzejny
  • grzałka
  • końcówka głowicy 0.8 mm
  • termistor z kablem podłączeniowym

źródło: www.3ders.org

Powrót na górę