Polska firma wprowadza na rynek SinterIt Lisa – tanią drukarkę SLS!

Polska firma wprowadza na rynek SinterIt Lisa – tanią drukarkę SLS!

Wielkimi krokami zbliża się premiera taniego urządzenia do selektywnego spiekania laserowego (SLS) SinterIt Lisa o którym pisaliśmy już w listopadzie 2014 roku.

Polska firma wprowadza na rynek SinterIt Lisa - drukarkę SLS 1
Drukarka SinterIt Lisa

Zapowiadana na pierwszą połowę 2015 roku drukarka pojawiła się dopiero teraz, premiera odbędzie się na targach Euromold w Düsseldorfie (Niemcy)  22-25 września. Zamówienia można składać już od 10.09.2015. Pierwsze zamawiające osoby mogły nabyć urządzenie nawet o 3000 dolarów mniej od ceny regularnej wynoszącej 8000 dolarów netto. Pierwsze urządzenia mają być wysłane w styczniu 2016 roku.

Polska firma wprowadza na rynek SinterIt Lisa - drukarkę SLS 4
Druk bez struktury podporowej- wymiary kostki  5cm x 5cm x 5cm.

 

Firma założona jest w Polsce przez Konrada Głowackiego, Michała Grzymała-Moszczyńskiego i Pawła Szczurka. Jak zapewniają twórcy, drukarka dorównuje jakością profesjonalnym urządzeniom w cenach ok. 150 tys. USD. Drukarki drukujące w technologi SLS gwarantują dużą precyzję nawet przy bardzo małych wydrukach. Autorom udało się zaprojektować taką drukarkę, ponieważ zastosowali laser diodowy zamiast gazowego popularnie stosowanego  w przemysłowych urządzeniach SLS. Laser diodowy użyty do produkcji SinterIt Lisa ma moc 5W, natomiast standardowy laser gazowy używany do drukarek SLS posiada przynajmniej 30W. Niska moc bezpośrednio wpływa na wydłużenie czasu wydruku.

SinterIt Lisa ma być dostarczana całkowicie gotowa do druku, kompaktowe rozmiary i bezprzewodowy system komunikacji sprawiają, że można ją umieścić prawie wszędzie, lecz jak zalecają producenci, warunkiem jest dobrze wentylowane pomieszczenie. Dodatkowo z urządzeniem dostarczane jest autorskie oprogramowanie, a autonomiczny system operacyjny drukarki zadba o bezproblemową obsługę. Lisa posiada wewnętrzny moduł kamery umieszczony w komorze, który pozwala na bieżące śledzenie procesu drukowania.

Polska firma wprowadza na rynek SinterIt Lisa - drukarkę SLS 5
Firma posiada własne oprogramowanie SinterIt Studio 2016

 

Parametry techniczne drukarki:

  • obszar roboczy drukarki: 150 mm x 200 mm x 150 mm
  • maksymalne wymiary wydruku: 130 mm x 170 mm x 130 mm
  • szybkość plamki lasera: 500 mm/s
  • moc lasera diodowego: 5W typ IR
  • grubość warstwy: 0.06 – 0.15 mm
  • podgrzewana komora z proszkiem maksymalnie do 190 stopni
  • łączność: WiFi
  • oprogramowanie: SinterIt Studio 2016 + aplikacja Web umożliwiająca śledzenie procesu drukowania
  • wymiary zewnętrzne drukarki: 65 x 55 x 45 cm
  • 3.2 calowy dotykowy wyświetlacz do kontrolowania podstawowych funkcji
  • waga: 30 kg
  • koszt materiału: ok. 100 $ za kilogram
  • gwarancja: 2 lata lub 2000 godz. pracy urządzenia

Polska firma wprowadza na rynek SinterIt Lisa - drukarkę SLS 11

 

W chwili obecnej urządzeniem SinterIt Lisa można drukować wyłącznie z ciemnego poliamidu 12, lecz twórcy zapowiedzieli już więcej kolorów i innych materiałów, które w sprzedaży będą dostępne już wkrótce.

Krótkie podsumowanie różnic pomiędzy technologią SLS, a popularną FDM:

Technologia SLS jest bardziej precyzyjna, warstwy na wydrukach są niemal niewidoczne co zapewnia zarówno estetyczny wygląd jak i wyższą trwałość. W technologii SLS nie ma potrzebny stosowania warstw podporowych, dzięki czemu można drukować większą ilości elementów na raz. Głównymi minusem technologii SLS jest wyższa cena materiału oraz porowatość elementów po wydruku.

Polska firma wprowadza na rynek SinterIt Lisa - drukarkę SLS 10

Zespół SinterIt można będzie spotkać na wspomnianych wcześniej targach Euromold 2015 w dniach 22-25 września w Düsseldorf, Niemcy.w hali nr 16, miejscu D126. Dodatkowo w środę 23 września o godzinie 11:30 w hali nr 15 na stanowisku D69 będzie prowadzony wykład na temat: „Mały system spiekania laserowego dla profesjonalistów”.

Przesyłamy firmie duży ukłon uznania za skonstruowanie bardzo konkurencyjnej drukarki SLS, która swobodnie może być używa w domu. Radość z publikacji takiego artykułu jest o tyle większa, że drukarkę zaprojektował polski zespół – powodzenia chłopaki!

Powrót na górę