Project Tango od Google pozwoli na skanowanie 3D za pomocą smartphona

Project Tango od Google pozwoli na skanowanie 3D za pomocą smartphona

W ostatnich dniach Google ogłosiło, że zapowiadany Projekt Tango jeszcze w tym roku trafi do rąk konsumentów.

Project Tango od Google pozwoli na skanowanie 3D za pomocą smartphona-1

Projekt Tango to długo zapowiadany system do skanowania 3D za pomocą specjalnie przystosowanego do tego celu smartfona. Technologia ta wykorzystuje kamery i czujniki głębi, do szybkiego tworzenia modeli 3D, całkiem podobnie jak Microsoft Kinect do konsol xbox. W lutym 2014 roku Google przyznało się, że pracuje nad tego typu projektem. Wybrano grupę programistów do testowania prototypu beta, aby dowiedzieć się w jaki sposób mogą budować narzędzia i aplikacje wykorzystujące tą technologię.

Project Tango od Google pozwoli na skanowanie 3D za pomocą smartphona-2

Project Tango od Google pozwoli na skanowanie 3D za pomocą smartphona-3

Czujniki wykonują 250 tys. pomiarów na sekundę, aby zbudować dokładną mapę środowiska 3D. Google nie chce, aby był to tylko zwykły smartfon, a narzędzie wykorzystywane przez tych, którzy tworzą grafikę 3D.

Project Tango od Google pozwoli na skanowanie 3D za pomocą smartphona-4

 

Przykładem tego jak Projekt Tango może być wykorzystany do projektowania rozmieszczenie mebli i urządzeń np. w kuchni, gdzie przez wcześniejsze skanowanie 3D zbierzemy dane na temat wymiarów pomieszczenia, a następnie możemy w przestrzeni już trójwymiarowej na komputerze umieścić meble lub urządzenia i zobaczyć końcowy efekt. Alternatywnie taki skan pomieszczenia może przydać się do omówienia planów projektowych z klientem, prezentując fizycznie wydrukowany już model 3D. Tango przyda się również do tworzenia repliki istniejących obiektów świata rzeczywistego takich jak kubek, czy wymyślnych kształtów figurki.

Choć firma nie ogłosiła jeszcze dokładnie do czego będzie przeznaczone Tango, to na pewno użytkownicy drukarek 3D znajdą własne pomysłowe aplikacje i rozwiązania.

Skanery 3D coraz częściej są nieodłącznym elementem drukowania 3D. Wiele ciekawych projektów możecie zobaczyć w kategorii SKANERY 3D. Są tam również takie projekty, które zostały przystosowane głównie do skanowania smartfonem. Znając dokonania Google i zaangażowanie w tworzone projekty myślę, że Tango będzie zapewne bardzo dobrym produktem.

źródło: www.3ders.org

Powrót na górę