StickFilament to system, który ma na celu zastąpienie tradycyjnej szpuli filamentu krótkimi odcinkami filamentu umożliwiającymi szybką zmianę koloru. System przeznaczony jest do domowych drukarek pracujących w technologii FFF.  Jest to ciekawe rozwiązanie ponieważ dostępne w sprzedaży szpulki to najczęściej 0,5 kg lub 1 kg. Zmiana koloru przy tradycyjnych szpulkach wymaga czasu i konieczności czyszczenia głowicy, a także miejsca na przechowywanie filamentu. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne zwłaszcza dla osób nie zamierzających drukować serii produktów, a jedynie ciekawe wydruki na własny, domowy użytek.

Projekt na Indiegogo zapewniający kolorowe wydruki1

Jak to właściwie działa?

Wystarczy wybrać dwa odcinki filamentu o wybranym kolorze i połączyć je ze sobą stosując delikatny nacisk. Można uzyskać kolorowy obiekt bez bawienia się w zmianę szpuli.

Stampa

Projekt na Indiegogo zapewniający kolorowe wydruki4

Najistotniejszym jednak rozwiązaniem w tym systemie jest możliwość szybkiej zmiany materiału drukującego, którego często nie można dostać w tradycyjnej szpuli. Zespół oferuje materiały: nylon, hips, świecący hips, pet, poliwęglan, aluminium+hips, octan celulozy, abs, pva, wax, mieszanka włókna węglowego z pp.


Podsumowując StickFilament jest:

  • Łatwy w użyciu, można załadować nowy kolor włókna poprzez doczepienie go do poprzedniego
  • Wygodny, dzięki krótkim odcinkom, można mieć do nich szybki dostęp, a przechowywanie ich nie będzie zajmować więcej miejsca niż kubek z długopisami na biurku
  • Technologiczny, filament może być produkowany z wielu różnych materiałów
  • Kolorowy, ponieważ można drukować kolorowe obiekty z tego samego ekstrudera
  • Tani, nie trzeba kupować dużej ilości szpul, aby mieć więcej kolorów … innymi słowy można używać więcej kolorów, a nawet więcej materiałów (chociaż cenę patyczków będzie można oceniać po stosunku ceny do rzeczywistej ilości zakupionego materiału, ale to przyjdzie oceniać gdy projekt wejdzie na rynek z seryjną produkcją)

Najpopularniejsza średnica filamentu drukarkach FFF to 3.0 mm i 1.75 mm, zespół w tej chwili posiada włókna o średnicy 3.0, ale pracują nad średnicą 1.75.

Projekt na Indiegogo zapewniający kolorowe wydruki2

Projekt można znaleźć na Indiegogo