Urządzenie Mosaic umożliwia druk wielokolorowy na jednogłowicowej drukarce 3D

Urządzenie Mosaic umożliwia druk wielokolorowy na jednogłowicowej drukarce 3D

Mimo ciągłego rozwoju domowych drukarek FDM, nadal drukowanie w kilku kolorach nie jest takie proste jakby się to mogło wydawać.

Urządzenie Mosaic umożliwia druk wielokolorowy na jednogłowicowej drukarce 3D-5

 

Na rynku istnieje wiele drukarek wielogłowicowych, które mogą działać z różnymi filamentami na raz. Każda głowica jednak zabiera cenną przestrzeń roboczą, a wycieki filamentu z niedrukujących w danym momencie głowic przysparzają wiele problemów powodując zabrudzenia na wydrukach, albo braki w wypełnieniu początkowym warstwy. Wady te mogą spowodować, że wydruki nie będą wyglądać tak jak powinny, a my nie będziemy do końca z nich zadowoleni.

Urządzenie Mosaic umożliwia druk wielokolorowy na jednogłowicowej drukarce 3D-6

Z pomocą na te problemy przychodzi stworzone w Kanadzie urządzenie o nazwie Mosaica umożliwia wydruk w kilku kolorach za pomocą tylko jednej głowicy. Mosaica jest nadal rozwijana i jak mówią autorzy – ukończą projekt w ciągu najbliższych miesięcy, póki co wydruki z tym urządzeniem wyglądają naprawdę nieźle.

Urządzenie Mosaic umożliwia druk wielokolorowy na jednogłowicowej drukarce 3D-4

Największym atutem tego systemu jest zdolność do zmiany kolorów przy drukarkach wyposażonych tylko w jedną głowicę drukującą, w których zawsze można było spotkać problemy z krzyżowaniem się kolorów i późniejszych zanieczyszczeń od poprzedniego  koloru. Jak widać na zdjęciach autorzy projektu poradzili sobie z tym problemem bardzo dobrze.

Urządzenie Mosaic umożliwia druk wielokolorowy na jednogłowicowej drukarce 3D-2

Aby osiągnąć taki efekt stworzono dodatkowe urządzenie dołączane do drukarki, które umożliwia łączenie wielu kolorów materiału w jeden filament. Wcześniej pisaliśmy już o pałeczkach StickFilament, gdzie krótkie odcinki filamentu można było łączyć razem w różnokolorową długą szpulę, lecz był to proces ręczny i nie nadający się do precyzyjnej zmiany kolorów w zaplanowanych miejscach.

Urządzenie Mosaic jest skonstruowany tak, aby współpracować z niemal każdą drukarką 3D FDM, która jest sterowana za pomocą G-Code.

Urządzenie Mosaic umożliwia druk wielokolorowy na jednogłowicowej drukarce 3D-8

Produkt wywodzi się z programu „Queen Summer Innovation Initiative  (QSII) na Uniwersytece Queen w Ontario w Kanadzie. Zespoły studentów z opracowanym i przygotowanym innowacyjnym planem zaprezentowały go na panelu z profesorami i przedsiębiorcami. Kapitał początkowy wynosił 2500 dolarów, a nagroda w wysokości 40 tys. dolarów miała pozwolić zwycięzcom na dalszy rozwój swojego biznesu.

Urządzenie Mosaic umożliwia druk wielokolorowy na jednogłowicowej drukarce 3D-7

Jeden z członków zespołu tworzącego urządzenie prowadził usługi drukowania 3D, a wielu klientów pytało go o możliwość druku w kilku kolorach, tak zrodził się pomysł na tę innowacyjną metodę podawania filamentu do jednogłowicowych drukarek 3D.

Zespół zdobył złoto i od tego momentu rozwijają swój dość ciekawy produkt. Dokładna data wypuszczenia na rynek tego urządzenia nie została jeszcze podana.

źródło: www.mosaicmanufacturing.com

Powrót na górę