Zrób własne gogle Virtual Reality

Zrób własne gogle Virtual Reality

Rzeczywistość wirtualna może być jedną z najważniejszych technologii w przyszłości. W wirtualnej rzeczywistości można się poruszać i nawiązywać interakcję ze środowiskiem, które naśladuje nasze codzienne życie. Wirtualne gogle Oculus Rift wciąż dużo kosztują i nic nie wskazuje na to, że będą bardzo szybko tanieć.

Zrób własne gogle Virtual Reality-1

Noe Ruiz z firmy Adafruit Industries opublikował instrukcję online, w której opisuje jak stworzyć gogle VR (Virtual Reality) stosując druk 3D i elektronikę DIY.

Zrób własne gogle Virtual Reality-4

Elektronika składa się z 5 calowego wyświetlacza, mikrokontrolera Arduino Micro i czujnika ruchu o 9 stopniach swobody. Wszystkie elementy umieszczone są w obudowie składającej się z czterech części, które są drukowane z twardego materiału PLA w połączeniu z elastycznym Ninjaflexem. Połączenie dwóch materiałów daje nam sztywną ramę okularów i wygodne elastyczne elementy przylegające bezpośrednio do głowy. Aby wydrukować taką dwumateriałową obudowę nie trzeba posiadać dwugłowicowej drukarki 3D, wystarczy ustawić odpowiednią wysokość warstwy, a po 30 mm wydruku wymienić filament PLA na NinjaFlex.

Zrób własne gogle Virtual Reality-2

Można edytować każdy parametr okularów, aby dostosować ich kształt do twarzy i głowy. Wszystkie 4 części gogli VR skręcone są razem śrubami, przez co są odpowiednio sztywne i solidne.

Zrób własne gogle Virtual Reality-3

Gogle VR do samodzielnego wykonania to niezły projekt dla każdego, kto chciałby zrobić coś na kształt Oculus Rifta, lub po prostu poręcznego wyświetlacza, który może przydać się w FPV (First Person View), sterując kamerą wewnątrz modelu RC samolotu lub wielowirnikowca.

Pliki STL dostępne są do pobrania za darmo ze strony Thingiverse. Adafruit zamieścił szczegółowy poradnik o tym jak stworzyć cały projekt.

Podliczając orientacyjnie cenę użytych elementów do zbudowania gogli, wychodzi na to, że wyjdzie taniej od Oculus Rifta, a zapewni świetną zabawę i doświadczenie edukacyjne.

źródło: www.adafruit.com

 

 

Powrót na górę