Drukowane serce ratuje życie dwutygodniowego dziecka

Drukowane serce ratuje życie dwutygodniowego dziecka

Lekarze w USA użyli przełomowej operacji, aby uratować dziecko z poważną chorobą serca.

Drukowane serce ratuje życie dwutygodniowego dziecka-2
zdjęcie: ctnews.com

Syntetyczne serce pomogło w uratowaniu życia dwutygodniowego dziecka, umożliwiając zrobienie tylko jednej skomplikowanej operacji, zamiast kilku. Dziecko cierpiało z powodu wrodzonej wady serca (CHD), a pomoc w postaci zbiórki pieniędzy na jego leczenie zorganizowała fundacja Matthew’s Hearts of Hope. Cała operacja została wykonana w szpitalu Morgen Stanleya na Manhattanie w USA.

Dr Emile Bacha był jednym z lekarzy, który pracował przy tej operacji, podczas której model serca 3D został wcześniej wydrukowany na drukarce 3D.

Drukowane serce ratuje życie dwutygodniowego dziecka-1
zdjęcie: ctnews.com

„Serce dziecka miało liczne dziury, które nie są niczym niezwykłym w CHD, ale komory serca były nietypowo zdeformowane, tworzyły swojego rodzaju labirynt” – mówi Dr Emile

„W przeszłości musieliśmy zatrzymać serce i zajrzeć do środka, aby zobaczyć co trzeba zrobić. Dzięki tej technice, operacja przebiegała jakbyśmy mieli mapę, która nas prowadzi. Byliśmy w stanie naprawić serce dziecka podczas jednej operacji”- dodaje Dr Emile

Model serca został wydrukowany na drukarce Makerbot Replikator 2 w trzech częściach. Model pomaga lekarzom, którzy mogą wcześniej stworzyć plan działania, jeszcze zanim fizycznie dostaną się do serca. Obraz do stworzenia modelu trójwymiarowego został wykonany z danych MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego).

źródło: www.mirror.co.uk

Powrót na górę