Nowe turbiny do produkcji energii elektrycznej w Etiopii

Nowe turbiny do produkcji energii elektrycznej w Etiopii

Uszkodzony wirnik turbiny w małym szpitalu w Etiopii oznacza, że nie będzie miał on zagwarantowanego dostępu do energii elektrycznej. Zakup nowego wirnika nie wydaje się możliwy ze względu na koszty. Problem jednak został rozwiązany, szybko i bez biurokracji przez zaangażowanie kilku firm i zastosowanie przez nich innowacyjnych metod produkcji.

 Nowe turbiny do produkcji energii elektrycznej-1

Pomysł produkcji nowego wirnika został poprowadzony przez szwajcarską Turbal AG, średnich rozmiarów firmę z 50-letnim doświadczeniem w tworzeniu turbin i maszyn budowlanych. Uczestnicy projektu skorzystali z pomocy technologii voxeljet i odlewni stali Wolfensberger.

Konwencjonalna produkcja wirników jest bardzo kłopotliwa i kosztowna, ponieważ wymaga ręcznej produkcji form piaskowych. Innowacyjna technologia voxeljet oferuje eleganckie, szybkie i korzystne finansowo rozwiązanie.

Nowe turbiny do produkcji energii elektrycznej-2

Rdzeń piaskowej formy ( monoblock ) jest tworzony na w pełni zautomatyzowanym procesie za pomocą drukowania 3D i zastępuje ręcznie robione formy. Technologia druku 3D oferuje ogromne korzyści związane z produkcją wysokiej jakości, w tym przypadku spowodowało to większą dokładność wymiarów, doskonałą jakość powierzchni , a także wysoką dokładność konturu. Forma na wirnik jest wytwarzana na podstawie danych 3D CAD bez użycia narzędzi, dzięki temu zmniejsza się czas potrzebny do jego wytworzenia.

Nowe turbiny do produkcji energii elektrycznej-3

Nowe turbiny do produkcji energii elektrycznej-4

Nowe turbiny do produkcji energii elektrycznej-5

Nowe turbiny do produkcji energii elektrycznej-6

Odlewnia stali Wolfensberger, w coraz większym stopniu wykorzystuje formy piaskowe wykonane przy użyciu voxeljet do złożonych prototypów części odlewanych. Projekt pomógł przywrócić w szybkim czasie produkcję energii elektrycznej w klinice w Etiopii.

Proces tworzenia wirnika można obejrzeć poniżej:

Powrót na górę