Pierwsza na świecie drukarka 3D drukująca z włókna węglowego

Pierwsza na świecie drukarka 3D drukująca z włókna węglowego

Zaprojektowana w celu przezwyciężenia ograniczeń wytrzymałości innych materiałów, drukarka 3D Mark One to pierwsza na świecie drukarka 3D przeznaczony do drukowania materiałów kompozytowych. Teraz możesz drukować przedmioty o wyższej wytrzymałości w stosunku do wagi niż aluminium 6061-T6.

Pierwsza na świecie drukarka 3D drukująca z włókna węglowego

Włókno węglowe charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, a przy tym jest niezwykle lekkie. Włókno węglowe jest pięć razy wytrzymalsze na rozciąganie i dwadzieścia razy sztywniejsze od materiałów ABS i NYLON, a waży około dwie trzecie mniej niż podobnie zachowujące się aluminium, co pozwala zmniejszyć wagę przedmiotu o około 60%. Materiał ten jest bardzo ceniony wśród inżynierów i często stosowany przy produkcji laminatów.

Pierwsza na świecie drukarka 3D drukująca z włókna węglowego2
Cena włókna węglowego jest wysoka, a sam proces obróbki bardzo skomplikowany. Gregory Mark prezes firmy MarkForged postanowił zbudować drukarkę przestrzenną potrafiącą drukować części właśnie z włókna węglowego, ale także z włókna szklanego, nylonu i PLA. Drukarka została zaprezentowana w San Diego na targach SolidWorks World 2014.

Pierwsza-na-świecie-drukarka-3D-drukująca-z-włókna-węglowego3

Dane techniczne:

Technologia druku: Fused Filament Fabrication (FFF) / Composite Filament Fabrication (CFF)
Obszar roboczy: 305mm x 160mm x 160mm
Materiał: włókno węglowe, włókno szklane, nylon, PLA
Rozdzielczość druku: metoda FFF : 100 mikronów / metoda CFF: 200 mikronów
Rozmiary: FFF: 1.75mm, CFF: MF4
Pauza / wznowienie druku: Tak
Obudowa: anodowane aluminium

Oprogramowanie: praca w chmurze
Obsługiwane systemy operacyjne: Mac OS 10.7 Lion +, Win XP +, Linux
Obsługiwane przeglądarki: Chrome 30 +, 10 + Firefox, Safari 6 +
Obsługiwane pliki:. STL, OBJ
Łączność: WiFi, USB, SD Card

Taka drukarka będzie kosztować 5 tysięcy dolarów, czyli tyle samo co drukarka drukująca kostki cukru i domowa drukarka drukująca w technologii SLA. Mark One jest dopiero prototypem, wersję konsumencką za przedpłatą klienci otrzymają w drugiej połowie roku. Struktura włókna węglowego swoją bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną w dużej mierze otrzymuje dzięki odpowiedniemu zorientowaniu włókien, wytrzymałość wydruku taką drukarką będzie dużo mniejsza, niż elementy wykonane tradycyjną metodą z ukierunkowaniem włókien.

Pierwsza na świecie drukarka 3D drukująca z włókna węglowego1

Powrót na górę