Studenci z Politechniki Warszawskiej wydrukują w 3D protezy rąk dla dzieci

Studenci z Politechniki Warszawskiej wydrukują w 3D protezy rąk dla dzieci

Koło Naukowe Druku 3D z Politechniki Warszawskiej zaangażowało się w międzynarodowy program e-NABLE, w którym wykorzystuje się druk 3D do bezpłatnego przygotowywania protez rąk dla dzieci.

To rozwiązanie pozwala maluchowi ćwiczyć używanie protezy i jest znacząco tańsze niż częsta wymiana regularnych protez. W dodatku ma też aspekt psychologiczny – kolorowe, drukowane ręce sprawiają, że dzieciaki wyglądają jak prawdziwi superbohaterowie!

 Professional female engineer working with 3d printing

Docelowe protezy są bardzo drogie, a dzieci szybko rosną i trzeba byłoby je często wymieniać. Rozwiązaniem są więc uproszczone protezy tymczasowe, które nie pozwalają dzieciom zapomnieć, jak używa się ręki, a jednocześnie są tańsze. Nie są wyrobami medycznymi, ale są całkowicie bezpieczne. Drukuje je w ramach działalności non-profit sieć wolontariuszy na całym świecie. Dołączyło do nich Koło Naukowe Druku 3D” – tłumaczy dr inż. Michał Kowalik, opiekun koła i kierownik studiów podyplomowych Akademia 3D na Politechnice Warszawskiej, poświęconych projektowaniu i drukowi 3D.

Protezę drukuje się z myślą o konkretnym dziecku. Można korzystać z modeli udostępnianych przez e-NABLE, ale studenci z Koła Druku 3D podjęli się także opracowania własnych.

Studenci z Politechniki Warszawskiej wydrukują w 3D protezy rąk dla dzieci_1

Protezy, które będziemy drukować, nie są w pełni funkcjonalne, ale pozwalają na podstawowe czynności – dziecko może na przykład chwycić przedmiot. To ważne, aby oswajało się z protezą i potem mogło łatwiej nauczyć się pełnego korzystania już z jej docelowej wersji” – wyjaśnia Ewelina Zaremba, prezeska Koła.

Co istotne, protezy pozwalają dzieciom poczuć się wyjątkowo, ponieważ często są kolorowe i wyglądają jak dłonie filmowych superbohaterów”

Studenci z Politechniki Warszawskiej wydrukują w 3D protezy rąk dla dzieci_2

Na razie przedstawiciele Koła Druku 3D przygotowali kilka protez testowych – po wakacjach czekają na informacje od rodziców i będą drukować protezy dla konkretnych dzieci. Studenci pracują także nad ręką do pływania żabką, przeznaczoną dla maluchów, które mają jedynie staw łokciowy. Wyzwaniem jest tutaj mocowanie ręki, aby nie zsunęła się ona pod wodą.

Koło Naukowe Druku 3D działa na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej; poza tematami biomechanicznymi, studenci zajmują się też konstrukcjami drukarek i skanerów 3D.

Popularyzujemy wiedzę o druku 3D i jego szerokich zastosowaniach wśród studentów Politechniki Warszawskiej, ale i wszystkich zainteresowanych tą technologią. Już drugi rok organizujemy studia podyplomowe z projektowania i druku 3D, na które zapraszam wszystkich chętnych. Nabór trwa do połowy września” – dodaje dr inż. Kowalik.

 

 

Więcej informacji:

Koło Naukowe Druku 3D: web.facebook.com/knd3d

Studia podyplomowe Akademia3D: akademia3d.com.pl

Program e-Nable: enablingthefuture.org

 

Kontakt:

dr inż. Michał Kowalik, kierownik studiów „Akademia 3D – projektowanie i druk 3D”

e-mail: mkowalik@meil.pw.edu.pl, akademia3d@meil.pw.edu.pl

telefon: 531-763-328

Powrót na górę