Voltera V-One – drukarka do tworzenia prototypowych obwodów elektrycznych

Voltera V-One – drukarka do tworzenia prototypowych obwodów elektrycznych

Voltera V-One to dość ciekawy produkt dla osób projektujących obwody elektryczne. Urządzenie potrafi wydrukować ścieżki w zaledwie kilka minut.

Voltera V-One-1

Druk 3D już zmienił szybkość z jaką można wprowadzić nowy mechaniczny bądź designerski produkt na rynek, jednak konstruktorzy urządzeń elektronicznych często spędzają kilka tygodni na wyprodukowanie i dostarczenie prototypowych płytek obwodów drukowanych.

Pomysł na szybkie drukowanie płytek prototypowych obwodów elektronicznych tak się spodobał społeczności Kickstartera, że Kanadyjska spółka Voltera w ciągu jednego dnia zebrała ponad 158 tys. dolarów na dokończenie opracowania urządzenia.

Voltera V-One-2

Dzięki Voltera deweloperzy związani z elektroniką będą w stanie znacznie skrócić czas potrzebny na budowę nowych płytek drukowanych i podobnie jak projektanci druku 3D, przejść od koncepcji do stworzenia w ciągu paru minut.

Elegancko wyglądająca i kompaktowa Voltera V-One z łatwością drukuje płytki dwuwarstwowe przez nakładanie materiału z nanocząsteczkami srebra o wysokim przewodnictwie prądu, a także materiał izolacyjny, który przykrywa miejsca w których ścieżki się nakładają. Oprócz drukowania obwodów V-One ma również dozownik pasty lutowniczej i jak piszą autorzy opcję robienia reflow.

Voltera V-One-5

Voltera V-One-3

Dla użytkowników proces jest pozornie prosty, urządzenie ma tylko jeden przycisk i przystawki mocowane magnetycznie, które można wymieniać w zależności jaki materiał chcemy nakładać. Urządzeniem steruje zaawansowane oprogramowanie Voltera, które automatycznie wykrywa skrzyżowania ścieżek i określa gdzie ma zostać naniesiony materiał izolacyjny.

Voltera V-One-4

Za rozwój V-One odpowiedzialni są : Alroy Almeida, Katarina Ilic, James Pickard i Jezus Zozaya, byli studenci Uniwersytetu w Waterloo w Kanadzie. Przez ostatnie dwa lata prowadzili eksperymenty chemiczne, które miały na celu zachować standardy przewodności, lutowania i niezawodności naniesionych ścieżek.

Oprócz prototypów, B-One może być używany do produkcji małych serii. Firma ma nadzieję, że ich urządzenie będzie wykorzystywane przez większe firmy do tworzenia prototypów i rzeczywistych produktów.

Na razie urządzenie będzie dostarczane z kartridżem tuszu przewodzącego, izolacyjnego i pasty lutowniczej, oprócz tego parę pustych płytek o różnych rozmiarach, opakowania próbek szablonów płyt, a także kabli i narzędzi na rozpoczęcie pracy z V-One. Pierwsze partie Voltera za kwotę 1,199 dolarów zostały już zarezerwowane. Pozostała druga seria, która będzie dostarczana w styczniu 2016 roku, jednak już za 1,499 dolarów.

źródło:  www.3ders.org

Powrót na górę