Lekarze użyli drukarki 3D, aby uratować stopę 71-latka walczącego z rakiem

Lekarze użyli drukarki 3D, aby uratować stopę 71-latka walczącego z rakiem

Lekarze w Melbourne z Australii wykorzystali drukarkę 3D, aby wydrukować nową kość pięty dla mężczyzny z nowotworem kości. Dzięki temu uratowali mężczyznę od utraty nogi.Lekarze użyli drukarki 3D,aby uratować stopę 71-letka walczącego z rakiem1

Pacjent to 71-letni Len Chandler, zdiagnozowano u niego raka chrząstki w stopie. Pacjenci z rakiem w kości piętowej często tracą nogę poniżej kolana ze względu na możliwość złamania. Chandler został skierowany do chirurga Petera Choong, który wierzy, że najnowsze osiągnięcia techniczne, mogą być wykorzystywane do budowy implantów nowej generacji. Przy współpracy z firmą Melbourne oraz CSIRO, zbudowali nową kość dla pana Chandler za pomocą drukowania 3D.

Lekarze użyli drukarki 3D,aby uratować stopę 71-letka walczącego z rakiem2

Zespół najpierw zeskanował stopę wolną od guza, a następnie skany 3D zostały wysłane do producenta implantów Melbourne, który stworzył projekt lustrzanego odbicia obrazu jego prawej nogi. Następnie CSIRO, skonstruował dokładną replikę kości piętowej z tytanu przy użyciu drukarki Arcam 3D.

Implant został wydrukowany z tytanu, ponieważ powierzchnia wydrukowanej kości miała być porowata. Umożliwia to wzrost tkanki na wydrukowanym elemencie, a tym samym zaakceptowanie implantu, ponieważ jest dla niego obojętny i istnieje bardzo mała szansa na jej odrzucenie przez organizm.

Operacja odbyła się w lipcu, aktualnie po ciągłej rehabilitacji pacjent chodzi z kulami, jednak wszelkie prognozy mówią, że być może już na Boże Narodzenia, będzie mógł poruszać się o własnych siłach.

Lekarze użyli drukarki 3D,aby uratować stopę 71-letka walczącego z rakiem
Len Chandler i profesor Peter Choong

Już wcześniej zostały przeprowadzone operacje z wykorzystaniem drukowanych implantów, które zakończyły się sukcesem:
– Pierwsza operacja kręgosłupa na świecie z wykorzystaniem drukowanych implantów
– Wydrukowane tytanowe protezy dla pacjentów w Chinach
– Nowy staw kolanowy z drukarki 3D
BioPen – innowacyjna metoda wprowadzania implantów

źródło: 3ders.com; zdjęcia: David Caird

 

 

Powrót na górę