Każdy, kto używa drukarki 3D, doświadczył lub niedługo doświadczy, końca filamentu podczas drukowania. Jest to dość duży problem, ponieważ przy wielogodzinnym lub wielodniowym  druku, niedokończony model jest do wyrzucenia, a próby łączenia filamentu np. zapalniczką, nie zawsze dają wymierne efekty.

Urządzenie łączące filament do drukarek 3D-1

Pedro M. Librero to projektant przemysłowy, miał ten sam problem z ciągle kończącym się filamentem i przez to nieudanymi wydrukami, w końcu postanowił coś wymyślić.

Librero opracował proste urządzenie, które łączy 2 różne filamenty w całość. Urządzenie posiada element grzejny na samym środku, a reszta jego obudowy wychładza filament tak szybko jak to możliwe. Filament nadtapia się tylko w niewielkiej części łączenia, a później jest szybko chłodzony, aby uzyskać stały kształt i niezmienną średnicę, co jest niezwykle ważne, ponieważ może dojść do zapchania głowicy drukarki 3D.

Urządzenie łączące filament do drukarek 3D-2

Aby użyć tej spawarki tworzywa, wystarczy podłączyć go do zasilania i wstrzymać drukowanie. Z jednej strony włożyć kończący się filament, a z drugiej nowy. W mniej niż minutę od podłączenia do zasilania, urządzenie rozpoczyna pracę.

Librero przez Indiegogo zbiera fundusze na uruchomienie produkcji masowej urządzenia. Do tego celu potrzebuje 3,500  €.

Urządzenie działa ze wszystkimi popularnymi filamentami, w tym: ABS, PLA, elastyczne PLA, PVA, Nylon. Będzie też dostępny w dwóch wymiarach , na średnicę 1.75mm i 3mm. Dzięki ten spawarce filamentu, można mieszać również kolory i tworzyć kolorowe wydruki.

Na Indiegogo urządzenie jest dostępne za kwotę 59 €, w tym wliczone są koszty przesyłki praktycznie na cały świat, zakończenie kampanii ustalone jest na 6 sierpnia.

Źródło:  www.fuseclamp.com