Wydruki 3D z wosku pszczelego

Wydruki 3D  z wosku pszczelego

Dwóch holenderskich projektantów – Olivier van Herpt i Joris van Tubergen , opracowali open sourcową wytłaczarkę, która może wytwarzać filament  z wosku pszczelegoWydruki 3D  z pszczelego wosku2

Wosk pszczeli ma relatywnie niską temperaturę topnienia ok. 64 °C. Gdy pożądany kształt zostanie wytłoczony, wosk twardnieje. Drukowane produkty z wosku są całkowicie naturalne, bez sztucznych kolorów, bez sztucznego zapachu. Projektanci wspomnieli, że są oburzeni, że w dzisiejszym świecie miliony rzeczy jest produkowanych z tworzywa sztucznego, po czym zostają one wyrzucane, a nie wykorzystywane ponownie. Przez takie produkty wzrasta zanieczyszczenie świata, dlatego nie chcąc czuć się winnymi produkcji jednorazowych i plastikowych produktów panowie wpadli na pomysł drukowania z wosku pszczelego. Wosk pszczeli wydaje się być dość nietypowym materiałem do tworzenia obiektów na drukarkach 3D i wydaje mi się, że o ile wydruki mogą ładnie wyglądać to nie spełnią żadnej praktycznej roli. Po przeczytaniu jednak o wydrukach z soli, gleby bądź z wodorostów – nic mnie nie dziwi.

Wydruki 3D  z pszczelego wosku

Wydruki 3D  z pszczelego wosku1

Pisząc artykuł przypomniał mi się pewien cytat wypowiedziany przez  Alberta Einsteina, który mówił, że po wyginięciu pszczół, ludziom na ziemi pozostanie maksymalnie 4 lata życia. Zastanawiałem się na ile te słowa mają podłoże naukowe, żadnych sensownych badań jednak nie odnalazłam, jednak przez szacunek do znanego fizyka, pozwólcie, że zostawię te słowa.

Powrót na górę