Wydrukowany 3D egzoszkielet, który pomaga chodzić

Wydrukowany 3D egzoszkielet, który pomaga chodzić

Amerykańska firma 3D Systems stworzyła robota, który jest połączeniem wydrukowanego szkieletu z elementami napędu, aby pomóc sparaliżowanym pacjentom w chodzeniu.

Wydrukowany 3D egzos1zkielet, który pomaga chodzić

Egzoszkielet dzięki drukowanym częściom idealnie pasuje do nóg użytkownika. Pierwszy prototyp został zaprojektowany specjalnie dla Amandy Boxtel, która została sparaliżowana od pasa w dół, po wypadku na nartach w 1992 roku.

Wydrukowany 3D egzoszkielet, który pomaga chodzić

Kręgosłup, uda i łydki zostały dokładnie zeskanowane 3D, po to, aby zaprojektować dostosowany do pacjentki trójwymiarowy model. Zmiana środka ciężkości uaktywnia czujniki podłączone do silników zasilanych bateriami, które napędzają nogi, umożliwiając w ten sposób ruch sparaliżowanej pomimo zaniku funkcji mięśniowych. Dodatkowo egzoszkielet pełni rolę stabilizatora, aby osoba sparaliżowana mogła przyjąć postawę pionową.

Wydrukowany 3D egzoszkielet, który pomaga chodzić3

„3D Systems od dawna jest pionierem w niestandardowych urządzeniach dla pacjentów, integrując nasze nowatorskie możliwości druku przestrzennego z robotyką, służymy ludzkości i otwieramy nowe, niewyobrażalne granice” mówi Avi Reichental – prezes 3D Systems.

Elementy robotycznego szkieletu oparte są na technologii Ekso Bionics rozwijanej od 2005 roku.

Źródło: Dezeen

Powrót na górę