Wydrukowany zegar który automatycznie zapisuje czas na tablicy

Wydrukowany zegar który automatycznie zapisuje czas na tablicy

Dzięki niskim kosztom i dostępności technologii drukowania 3D, nowe pomysły rodzą się niezwykle szybko.

Zegar automatycznie zapisujacy godzine na tablicy-1

Drukowanie 3D przede wszystkim przydaje się w fazie projektowania. Jest też wartościowym narzędziem dla tych, którzy chcą po prostu eksperymentować i testować swoje nowe pomysły.

Maurice Boss stworzył zegar, który zapisuje aktualną godzinę na białej tablicy magnetycznej.

Zegar automatycznie zapisujacy godzine na tablicy-2

„Whiteboard Clock” jest urządzeniem, które używając markera zmywalnego do białej tablicy i gumki zapisuje aktualny czas w odstępach 5 minutowych.

Aby urządzenie spełniało swoją rolę, Boss zaprogramował dwa serwomechanizmy poruszające ramionami trzymającymi marker. Dodatkowo jest jeszcze jedno serwo, które podnosi i opuszcza ramiona, aby można było zapisać cyfry z przerwami. Wszystkie części z tworzywa sztucznego zegara zostały zaprojektowane w programie OpenSCAD, a następnie wydrukowane w 3D. Cały zegar został przyczepiony do białej tablicy za pomocą czterech magnesów.

Zegar automatycznie zapisujacy godzine na tablicy-3

Urządzenie sterowane jest przez mikrokontroler PIC16F1454, który jest połączony z odbiornikiem 433 MHz pozwalającym na łączność z komputerem. Zasilanie zrealizowane jest przez port USB, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasilić go z baterii.

Dodatkowo dołączony kolejny mikrokontroler PIC16F1454 i nadajnik 433 Mhz nadaje małe pakiety tekstu w kodowaniu ASCII za pomocą protokołu, który rozwinął sam autor. Dodatkowy mikrokontroler działa jak modem do transmisji każdego wiersza tekstu do zegara. Styl czcionki określony jest przez prosty plik ze współrzędnymi X i Y.

Zegar automatycznie zapisujacy godzine na tablicy-4

W celu zapisu czasu rzeczywistego, cyfry przetwarzane są za pomocą programu napisanego w języku C++, na współrzędne położenia serw, z czego następnie generowany jest plik z całymi ścieżkami ruchu dla np. aktualnej godziny.

Zegar automatycznie zapisujacy godzine na tablicy-6 Zegar automatycznie zapisujacy godzine na tablicy-5

Ścieżki ruchów ramion trzymających marker

Boss udostępnia projekt jako Open Source razem z wyjaśnieniem działania i wszystkimi niezbędnymi plikami na swoim profilu GitHub.

źródło: www.3ders.org

Powrót na górę