Zastosowanie druku 3D w ortopedii

Zastosowanie druku 3D w ortopedii

Ortopedia zajmuje się  diagnostyką i leczeniem nieprawidłowości w działaniu oraz budowie ruchu człowieka. Specjalizacją tego działu medycyny są choroby i urazy kości.

Przez siedzący tryb życia coraz więcej osób cierpi na wady postawy, podczas złamania każdy ma dość noszenia uciążliwego gipsu, a protezy to prawdziwa udręka dla osób pozbawionych kończyn. Na szczęście druk 3D całkiem nieźle radzi sobie z tego typu schorzeniami. Zobaczcie kilka przykładów zastosowania druku 3D w ortopedii.

1.
Jednym z fajniejszych pomysłów w tej tematyce jest Cortex, usztywnienie, które ma na celu zastąpić standardowy gips. Cortex jest o tyle nowocześniejszy, że jest lekki, wentylowany i przede wszystkim spokojnie można się w nim kąpać. Ponadto całkiem nieźle wygląda.

Cortex-6
zdjęcie: jakevilldesign.dunked.com
To usztywnie2nie umożliwia gojenie się złamanych kości
zdjęcie: adesignaward.com

2.
Jeszcze nowocześniejsza wersją Cortexu jest usztywnienie, które umożliwia szybsze gojenie się złamanej kończyny. Działa to w tej sposób, że konstrukcja jest połączona systemem LIPUS, czyli technologią medyczną opartą na pulsowaniu ultradźwięków o niskiej intensywności. Po podłączeniu systemu LIPUS na 20 minut dziennie tempo gojenia się kości może przyspieszyć nawet o 80%. Aby sondy LIPUS mogły działać prawidłowo muszą mieć bezpośredni kontakt ze skórą, przy standardowych formach usztywnienia, taki rodzaj kuracji nie byłby możliwy.

Brzmi ciekawie? Idźmy dalej…

Druk 3D obniża koszty wytworzenia ortez33
zdjęcie: 3ders

3.
Druk 3D również nieźle sprawdza się przy produkcji ortez. Przy wykorzystaniu skanowania i drukowania 3D orteza jest tańsza, dopasowana do pacjenta, a przy tym wytrzymała i elastyczna. Więcej zalet chyba nie trzeba wymieć, pozostaje tylko czekać, aż w polskich szpitalach zaczną stosować takie rozwiązania zamiast standardowych ortez i gipsu.

4.

Gorset do leczenia skoliozy od 3D Systems.  Gorset został wydrukowany za pomocą technologii selektywnego spiekania laserowego (SLS). Na powierzchni gorsetu znajdują się liczne otwory, dzięki którym skóra pod nimi może swobodnie oddychać, zmniejszają wagę ortezy, a przy tym dobrze wyglądaja.

gorset do leczenia skoliozy-3
zdjęcie: 3dsystems.com

 

5.

UNYQ-6
zdjęcie: unyq.com

Firma  UNYQ, która ma siedziby zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i Hiszpanii wytwarza bardzo eleganckie protezy. Użytkownicy sami mogą stworzyć wzór protezy, która wyraża ich osobowość, mogą także skorzystać z gotowych rozwiązań jakie oferuje firma. Ciekawy pomysł, który na pewno upiększy życie użytkownikom.

 

 

6.
Poniżej zdjęcie wydrukowanego egzoszkieletu, który ułatwia chodzenie. Taki sprzęt został po wcześniejszym zeskanowaniu nóg oraz kręgosłupa idealnie dopasowany do pacjentki. 3D Systems wydrukował go dla Amandy Boxtel, która została sparaliżowana od pasa w dół, po wypadku na nartach w 1992 roku.

Wydrukowany 3D egzos1zkielet, który pomaga chodzić
zdjęcie: dezeen.com

7.
Ostatni przykład również prezentujący egzoszkielet był zaprojektowany dla sparaliżowanego mężczyzny, który podczas otwarcia Pucharu Świata 2014 w Brazylii samodzielnie kopnął piłkę.

Powrót na górę