Koncert z użyciem wydrukowanych instrumentów

Koncert z użyciem wydrukowanych instrumentów

Koncert na żywo zespołu korzystającego tylko z wydrukowanych 3D instrumentów miał miejsce na Uniwersytecie Lund w Szwecji.

Koncert z użyciem wydrukowanych instrumentów-2

O wydrukowanych instrumentach pisaliśmy już w artykule instrumenty wydrukowane na drukarkach 3d.

Zespół miał do dyspozycji perkusję, keyboard i parę gitar, a wszystkie te instrumenty zostały wydrukowane przez profesora Olafa Diegel z Uniwersytetu w Lund. Członkowie zespołu są studentami Akademii Muzycznej Malmö mieszczącej się na tej samej uczelni.

„Drukowanie 3D pozwala tworzyć skomplikowane kształty, których nie da się wykonać w inny sposób. Mogę również bardzo precyzyjnie dostosować instrumenty dla muzyków, którzy chcą czegoś oryginalnego” mówi profesor Diegel.

Koncert z użyciem wydrukowanych instrumentów-1

Diegel to inżynier z długim stażem, który rozpoczął projektowanie instrumentów muzycznych już dwa lata temu. W zeszłym roku, przyniósł na targi EuroMold we Frankfurcie dwa swoje instrumenty i grał na żywo. Wszystkie elementy instrumentów zostały wydrukowane przez 3D Systems przy użyciu technologii selektywnego spiekania laserowego (SLS). Wykonane one zostały na maszynie sPRO 230 SLS z rozdzielczością 0,1 mm. Diego twierdzi, że pozyskuje już społeczność muzyczną chętną na dalsze eksperymentowanie z drukowanymi instrumentami.

„Muzycy są bardzo twórczy, ale także bardzo konserwatywni, więc ich reakcje były bardzo ciekawe. Bardzo podejrzliwie podchodzili do plastikowych instrumentów, ale kiedy już na nich zagrali, byli zdumieni, że np. gitara brzmi jak prawdziwy elektryk wysokiej jakości”  podsumowuje Diegel.

 

źródło: www.lunduniversity.lu.se

Powrót na górę