Kai Parthy jest twórcą wielu materiałów do druku 3D, między innymi tych na bazie włókna drzewnego. Teraz zaprezentował nowy materiał – Lay-Ceramic, umożliwiający ceramiczne wydruki. Lay-Ceramic to połączenie proszku ceramicznego z polimerową bazą.

Ceramiczny filament-2

Filament z włókna ceramicznego, nadający się do druku w temperaturach 250 ° – 280 ° C

Kai mówi, że prace nad materiałem rozpoczął 2 lata temu. Nowy materiał uzyskuje właściwości zbliżone do ceramiki dopiero po podgrzaniu wydruku do temperatury 1200 stopni Celsjusza w specjalnym piecu.

Ceramiczny filament-1

Ze względu na wysoką temperaturę druku, drukarka powinna być wyposażona w metalową głowicę, bez dodatkowej tulejki z Teflonu, która mogłaby się odkształcić i zablokować hot-end. Hobbed bolt musi mieć dobrą przyczepność do filamentu, ze względu na to, że topiony filament jest bardzo lepki i stawia duży opór przeciskając się przez głowicę

Ceramiczny filament-3

Lay-Ceramic nadal jest w procesie doświadczalnym. Kai testował jak na razie tylko małe przedmioty ze względu na ograniczoną powierzchnią w piecu, którym wypala wydruki. Autorowi pozostało parę rzeczy do zrobienia, m.in. zmniejszenie skurczu materiału w procesie wypalania . Nowy filament jest testowany na nieco zmodyfikowanej drukarce Prusa i3, istnieje jeszcze szereg problemów technicznych, ale zespół jest bardzo pewny siebie i zamierza wypuścić nowy materiał w ciągu najbliższych miesięcy.

Ceramiczny filament-4Drukarka Prusa i3 Ashatz

źródło: www.3ders.org