Nowy ceramiczny filament dla drukarek 3D

Nowy ceramiczny filament dla drukarek 3D

Kai Parthy jest twórcą wielu materiałów do druku 3D, między innymi tych na bazie włókna drzewnego. Teraz zaprezentował nowy materiał – Lay-Ceramic, umożliwiający ceramiczne wydruki. Lay-Ceramic to połączenie proszku ceramicznego z polimerową bazą.

Ceramiczny filament-2
Filament z włókna ceramicznego, nadający się do druku w temperaturach 250 ° – 280 ° C

Kai mówi, że prace nad materiałem rozpoczął 2 lata temu. Nowy materiał uzyskuje właściwości zbliżone do ceramiki dopiero po podgrzaniu wydruku do temperatury 1200 stopni Celsjusza w specjalnym piecu.

Ceramiczny filament-1

Ze względu na wysoką temperaturę druku, drukarka powinna być wyposażona w metalową głowicę, bez dodatkowej tulejki z Teflonu, która mogłaby się odkształcić i zablokować hot-end. Hobbed bolt musi mieć dobrą przyczepność do filamentu, ze względu na to, że topiony filament jest bardzo lepki i stawia duży opór przeciskając się przez głowicę

Ceramiczny filament-3

Lay-Ceramic nadal jest w procesie doświadczalnym. Kai testował jak na razie tylko małe przedmioty ze względu na ograniczoną powierzchnią w piecu, którym wypala wydruki. Autorowi pozostało parę rzeczy do zrobienia, m.in. zmniejszenie skurczu materiału w procesie wypalania . Nowy filament jest testowany na nieco zmodyfikowanej drukarce Prusa i3, istnieje jeszcze szereg problemów technicznych, ale zespół jest bardzo pewny siebie i zamierza wypuścić nowy materiał w ciągu najbliższych miesięcy.

Ceramiczny filament-4
Drukarka Prusa i3 Ashatz

źródło: www.3ders.org

Powrót na górę