Pierwsze wydrukowane okulary razem z soczewkami!

Pierwsze wydrukowane okulary razem z soczewkami!

Holenderska firma LUXeXceL będzie drukować 3D całe okulary razem z soczewkami za pomocą nowej technologii „Printoptical”.

Okulary wydrukowane 3D razem z soczewkami-1

Opatentowana przez firmę technologia „Printoptical”, pozwala na drukowanie przestrzenne gładkich optycznie powierzchni i pełnych kolorowych struktur bez konieczności obróbki wykańczającej takiej jak polerowanie, szlifowanie czy farbowanie produktu.

Dla pokazania co potrafi nowa technologia, firma LUXeXceL wydrukowała okulary z gładkimi soczewkami i ramkami wykonanymi w jednym cyklu drukowania.

Okulary wydrukowane 3D razem z soczewkami-3

Okulary wydrukowane 3D razem z soczewkami-4

Technologia „Printoptical” jest to proces, który pozwala na wytworzenie optyki prosto z pliku CAD. System oparty jest na technologii druku atramentowego, lecz nieco zmodyfikowanego pod kątem procesu „Printoptical”. Przezroczyste kropelki polimeru światłoutwardzalnego są wyrzucane przez głowicę, a następnie utwardza się je silnymi lampami, emitującymi wiązkę światła ultrafioletowego. Wynikiem takiego procesu są dowolne geometryczne kształty, które mogą przybierać formę soczewek, a także obiektów o różnych kolorach i fakturach.

Okulary wydrukowane 3D razem z soczewkami-2

Kluczowym elementem technologii jest piezoelektrycznie sterowana głowica, która zapewnia rozdzielczość 1440 dpi. Mimo, że materiał osadza się w postaci małych kropelek, powierzchnia jest bardzo gładka. Taki efekt osiągnięto poprzez opóźnienie czasu  pomiędzy rozpyleniem kropelek, a zastosowaniem wiązki promieniowania UV, dzięki czemu polimer w tym czasie traci kształt kropli i się rozpływa. Powierzchnie wykonane w ten sposób nie potrzebują późniejszej obróbki wygładzającej.

Okulary wydrukowane 3D razem z soczewkami-5

Głównym celem firmy jest tworzenie optyki dla diod LED. Według nich, nowe energooszczędne oprawy LED mogą być dzięki tej technologii wprowadzone na rynek szybciej i taniej.

LUXeXceL wspólnie z Instytutem Fotoniki we Wschodniej Finlandii, opracowują szybkie tworzenie elementów optycznych dla prototypów i krótkich serii produktów.

Technologia jest w stanie dostarczać obiekty z gładką optycznie powierzchnią bez jakiejkolwiek późniejszej obróbki. Jak na razie żadna metoda druku 3D nie potrafiła tego zrobić.

Nowa metoda ma bardzo duży potencjał, myślę więc, że w przyszłości takie urządzenie w zakładach optycznych będzie na porządku dziennym.

Dokładną specyfikację można znaleźć tu.

Źródło i zdjęcia :  www.luxexcel.com

Powrót na górę