ProtoFlux – filament o właściwościach magnetycznych

ProtoFlux – filament o właściwościach magnetycznych

Na Kickstarterze pojawił się nowy filament ProtoFlux o właściwościach magnetycznych stworzony przez sklep z materiałami ProtoParadigm.

ProtoFlux – filament o właściwościach magnetycznych-1

ProtoFlux to materiał PLA z nanocząsteczkami żelaza, dzięki czemu jest on przyciągany przez magnesy i ma możliwość przechowywania danych. ProtoFlux PLA pozwala na stworzenie ciekawych eksperymentów dzięki możliwości wydrukowania magnetycznych elementów.

Jednymi z zalet materiału jest:

  • kształtowanie pola magnetycznego
  • kodowanie magnetyczne
  • przechowywanie magnetyczne danych

Twórcy tłumaczą, że siła przyciągania pomiędzy magnesem, a wydrukowaną częścią będzie zależna tylko od magnesu. Zalecają magnesy neodymowe ze względu na ich dużą siłę przyciągania.

ProtoFlux – filament o właściwościach magnetycznych-2

Przy tworzeniu materiału ProtoFlux PLA, głównym założeniem było, żeby dobrze się drukował. We wszystkich testach, materiał był łatwy do druku, nawet przy ustawieniach drukarek jak dla zwykłego PLA. ProtoFlux wykazał się odpornością na różne warunki drukowania, dając gładkie wykończenie i doskonałe wyniki w testach nawisów (bez podpór).

ProtoFlux – filament o właściwościach magnetycznych-5

Zespół pokazał wydrukowane łódki, które w wodzie działają jak kompas i układają się w odpowiednią stronę pokazując kierunki biegunów magnetycznych Ziemi.

ProtoFlux – filament o właściwościach magnetycznych-3

Wydrukowany magnetyczny klucz z kodem to kolejny element, gdzie ten filament zdał egzamin. Jak widać na poniższym zdjęciu, do końcowego efektu wystarczy wydrukowany klucz z odpowiednio zakodowaną informacją magnetyczną, czujniki Halla i elektronika sterująca Arduino po stronie zamka.

ProtoFlux – filament o właściwościach magnetycznych-4

Materiał ProtoFlux PLA w opcjach finansowania na Kickstarterze został wystawiony za 19 $ za szpulkę z 227g materiału, lub 55$ za 750g z dostępnością w styczniu. Trzeba dodać, że zespół jak na razie wytwarza materiał w domu, przy użyciu niewielkiej wytłaczarki.

źródło: www.kickstarter.com

Powrót na górę