Rabbit Proto – głowica pozwalająca drukować obwody elektryczne

Rabbit Proto – głowica pozwalająca drukować obwody elektryczne

Większość drukarek 3D buduje obiekty z jednego materiału, zazwyczaj tworzywa sztucznego. Ten projekt Open Source pozwoli użytkownikom domowych drukarek 3D na wydrukowanie działających przedmiotów z przewodzącymi prąd elementami.

Rabbit Proto to głowica do drukarki, opracowana przez trzech inżynierów z Sanford, z łatwością można ją podłączyć do drukarki 3D. Nowa głowica pozwala na drukowanie złożonych przewodzących prąd ścieżek wewnątrz projektu 3D.
Rabbit proto-4
Mała strzykawka na końcu głowicy pozwala na drukowanie obwodów elektrycznych wewnątrz modelu z tworzywa sztucznego bez konieczności przerywania procesu drukowania.

Rabbit proto-2
Rabbit proto może wydrukować pierwszą część obudowy z tworzywa sztucznego, następnie osadzić ścieżkę materiału przewodzącego i wreszcie zakończyć drukowanie reszty plastikowej obudowy, wszystko w jednym procesie drukowania.

Rabbit proto-5
Autorzy projektu koncentrują się na czystym materiale przewodzącym używanym do tworzenia czujników dotykowych. Mają też zrobić testy na silikonie z dużą zawartością srebra, który ma bardzo dobre właściwości przewodzące, ale jest bardzo drogi.
Rabbit proto-3

Rabbit Proto został przetestowany na drukarkach Rostock Max i Mendel Prusa V2, jest zaprojektowany tak, żeby był kompatybilny z większością drukarek wyposażonych w podwójną głowicę.

Podstawowy model głowicy kosztuje 350 dolarów i można ją już zamówić na stronie producentów. Przewidywany czas dostawy został określony na 1 lipca. Za 2,499 dolarów można zamówić zmontowaną całą drukarkę 3D już wyposażoną w głowicę Proto Rabbit.
Kod źródłowy projektu, dokumentacja oraz przykładowe projekty open source są dostępne na GitHub.

Z nową głowicą można drukować różnymi materiałami, które zmieszczą się w małej strzykawce. Jeśli kogoś nie interesuje drukowanie obwodów elektrycznych zawsze może drukować czymś jadalnym, np. masłem orzechowym 🙂

źródło: www.3ders.org

Powrót na górę