Sparaliżowany mężczyzna w egzoszkielecie otwiera Mundial w Brazylii

Sparaliżowany mężczyzna w egzoszkielecie otwiera Mundial w Brazylii

Sparaliżowany mężczyzna pierwszy symbolicznie kopnął piłkę z pomocą egzoszkieletu na otwarciu Pucharu Świata w piłce nożnej w Brazylii.

Sparaliżowany mężczyzna w egzoszkielecie otwiera Mundial w Brazylii-1

Dzięki technologii sterowania falami mózgowymi i druku 3D, 29 letni Juliano Pinto z całkowitym paraliżem dolnej części tułowia, mógł zacząć turniej od pierwszego rzutu na  Corinthians Arena w Sao Paulo.

Sparaliżowany mężczyzna w egzoszkielecie otwiera Mundial w Brazylii-3

Pinto miał ubranie Brazylijskiej drużyny narodowej i specjalny hełm wykonany z drukowanych trójwymiarowo części. Dolna część ciała Pinto była wspierana przez egzoszkielet. Elektrody umieszczone na głowie, odczytywały sygnał za każdym razem, gdy pomyślał o czynności chodzenia, następnie sygnały zostały przekazane do specjalnego komputera noszonego jako plecak i tam analizowane. Następnie komputer, bezprzewodowo przekazywał polecania do układu ruchowego egzoszkieletu, a ten wykonał ruch.

Sparaliżowany mężczyzna w egzoszkielecie otwiera Mundial w Brazylii-5

Pionierska praca została stworzona przez zespół ponad 150 naukowców kierowany przez dr Miguel A.L. Nicolelis z uniwersytetu Duke, który jest neurologiem i jest też częścią projektu, którego celem jest wykorzystanie nowych technologii do pokonania paraliżu i bezwładu ciała.

Sparaliżowany mężczyzna w egzoszkielecie otwiera Mundial w Brazylii-2

„To pierwszy raz, gdzie udało się kontrolować egzoszkielet przez aktywność mózgu i dostać wiadomość zwrotną dla pacjenta w postaci odpowiedniego uczucia” powiedział dr Miguel. „Prezentacja na stadionie jest czymś co przekracza naszą rutynę w robotyce. To nigdy nie zostało zrobione wcześniej”

Sparaliżowany mężczyzna w egzoszkielecie otwiera Mundial w Brazylii-4

Pinto jest jednym ze sparaliżowanych pacjentów, którzy zgłosili się na ochotnika, aby przejść parę miesięcy szkoleń dla tego jednego zadania. Pozostałe siedem przyglądało się temu wydarzeniu z boku.

„To Juliano nosił egzoszkielet, ale tak naprawdę, każdy z nich wykonał ten strzał. Jest to duże osiągnięcie dla tych ludzi i dla naszej nauki”  powiedział Miguel.

 

źródło i zdjęcia: www.afp.com

Powrót na górę