Ultralekki samochód z drukarki 3D – Light Cocoon

Ultralekki samochód z drukarki 3D – Light Cocoon

Duża niemiecka firma produkcyjna EDAG, ogłosiła plany pokazania samochodu koncepcyjnego Light Cocoon na Genewskim Motor Show w 2015 roku.

Light Cocoon - ultralekki samochód z drukarki 3D-1

W marcu tego roku na Motor Show, EDAG zademonstrował wydrukowany w 3D pojazd o nazwie „EDAG GENESIS”. Stworzony przez dział zajmujący się lekkimi konstrukcjami. Pojazd opiera się na  bionicznych wzorach które znaleźć możemy na żółwiu, którego skorupa zapewnia ochronę i amortyzację. O tym pojeździe pisaliśmy tutaj.

Po sukcesie EDAG GENESIS, firma na tegorocznym Geneva Motor Show chce pokazać kolejny pojazd „Light Cocoon” aby pokazać możliwości jakie dają zaawansowane technologie wytwarzania i materiały.

Light Cocoon ma ciekawą konstrukcję wyglądającą jak kratownica pokrytą wodoodpornym  materiałem, w którego skład wchodzi też naturalna skóra. Materiał dostarczony został przez specjalistów z firmy Jack Wolfskin, zapewnia on doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi dla tego pojazdu.

EDAG uważa, że lekkość będzie ważnym czynnikiem każdej nowej części projektowanej w przemyśle samochodowym.

Dla porównania, materiał pokrywający auto jest czterokrotnie lżejszy od standardowego papieru do drukarki, przy czym spełnia założenia projektowe. W połączeniu z lekką konstrukcją nośną produkowaną addatywnie, oferuje ogromny potencjał do tworzenia bardzo lekkich konstrukcji w przyszłości.

Light Cocoon - ultralekki samochód z drukarki 3D-2
Pojazd EDAG GENESIS zaprezentowany na Geneva Motor Show 2014

„Realizujemy wizję zrównoważonego rozwoju – tak jak nakazuje natura: lekko, wydajnie i bez odpadów” wyjaśnił główny projektant Johannes Berckmann. „Light Cocoon prezentuje stabilną konstrukcję nośną z drukarki 3D, która wykorzystuje tyle materiału ile jest konieczne”

Firma milczy w sprawie napędu i ochrony przed wypadkiem tego ultralekkiego samochodu. Zostanie on pokazany w marcu 2015 roku w Genewie – pozostaje tylko czekać na więcej informacji dotyczących tego pojazdu.

Dla zainteresowanych motoryzacją koniecznie odsyłamy do innych artykułów z nietypowymi pojazdami:

– Opel korzysta z 40 wydrukowanych narzędzi montażowych przy produkcji ADAM ROCKS

– Jazda próbna wydrukowanym samochodem Local Motors

– Porsche udostępnia plik STL modelu Cayman S

– Koenigsegg One:1 – druk 3D w supersamochodzie

– Zobacz do czego Bentley używa druku 3D

– Projekty pojazdów na rok 2040

Ekologiczny samochód Urbee

źródło: www.3ders.org

Powrót na górę