Pierwszy model mózgu o tak dużej rozdzielczości

Pierwszy model mózgu o tak dużej rozdzielczości

Pierwszy ultra-wysokiej rozdzielczości model mózgu-2

Zespół naukowców z Research Centre Jülich w Niemczech i Mc Gill University w Kanadzie pracowali nad mikroskopijnym modelem ludzkiego mózgu, pierwszym w historii o tak wysokiej rozdzielczości.

Ludzki mózg zawiera około 1500 cm³ tkanki mózgowej, celem przedsięwzięcia było zaprojektowanie trójwymiarowego modelu mózgu. W trakcie tego projektu naukowcy badali struktury genetyczne i molekularne. Analizy były prowadzone przy użyciu nowoczesnych skanerów, które potrafią skanować mikroskopijne elementy, później tworzony jest cyfrowy obraz i mózg wyświetlony jest w trójwymiarze.

Pierwszy ultra-wysokiej rozdzielczości model mózgu-1

Przedsięwzięcie to jest częścią europejskiego projektu „The Human Brain Project”. Wyobraź sobie puzzle, które składają się z ponad 7 400 kawałków, może okazać się to niezłą łamigłówką. Naukowcy pracują nad ludzkim mózgiem podzielonym na właśnie tyle części, a każda z nich ma około 20 mikrometrów. 70% obszaru ludzkiego mózgu została już udokumentowana, naukowcy mówią, że potrzebują jeszcze roku, aby wyeksplorować cały obszar.

Projekt ten ma działać jako atlas dla neurochirurgii i pomóc lekarzom i naukowcom lepiej zrozumieć choroby mózgu takie jak np. choroba Alzheimera.

Pierwszy ultra-wysokiej rozdzielczości model mózgu-3

Powrót na górę