Wszystko w jednym urządzeniu, drukarka i skaner 3D

Wszystko w jednym urządzeniu, drukarka i skaner 3D

AIO Robotics zapowiedziało produkcję urządzenia z wbudowaną drukarką i skanerem 3D, zamysłem było stworzenie urządzenia zdolnego do skanowania 3D, druku 3D, kopiowania obiektów i faksowania w trójwymiarze.

Wszystko w jednym urządzeniu-1

Maszyna „Zeus” ma 7-calowy kolorowy ekran dotykowy z komputerem pokładowym opartym na procesorze ARM, więc nie ma potrzeby podłączania go do komputera stacjonarnego.

Stół obrotowy o średnicy 300 mm jest stosowany zarówno do druku jak i skanowania. Do tej pory urządzenie drukuje z dokładnością 100 mikronów, używając do tego tylko jednej głowicy, ale zespół już zapowiada ulepszenie drukarki przez zwiększenie ilości głowic i zwiększenie precyzji druku.

wszystko w jednym urządeniu- slider

Jak mówi AIO „Wszystkie elementy liniowe są zrobione z obrabianego na maszynie CNC aluminium, aby zapewnić maksymalną sztywność konstrukcji. Dodatkowo zastosowano funkcję automatycznego poziomowania stołu, poprzez integrację mechanizmu osi „Z” z głowicą. Dzięki temu użytkownicy nie muszą kalibrować wysokości stołu.

Wszystko w jednym urządzeniu-4

Komputer pokładowy obsługuję skanowanie 3D i wysyłanie danych do chmury gdzie zachodzi ostateczna rekonstrukcja 3D obiektu. Rodzi się pytanie, dlaczego nie można zrobić lokalnego przetwarzania danych w samym urządzeniu, AIO mówi, że ten sposób jest tańszy i szybszy. „Urządzenie jednak będzie mogło pracować bez internetu, ale skanowanie czy też kopiowanie obiektu będzie bardzo długo trwało”-tłumaczy AIO. Aby osiągnąć tę samą prędkość bez użycia chmury, będą w ofercie droższe wersje z dodatkowym osprzętem.

Wszystko w jednym urządzeniu-3

AIO zapewnia, że oprogramowanie Open Source będzie udostępnione użytkownikom, będą oni mieli dostęp do wszystkich czujników i siłowników użytych w urządzeniu. Producent będzie także dostarczał wszystkie niezbędne rysunki do zmontowania sprzętu, co na pewno ułatwi wszelkiego rodzaju modyfikacje.

Wszystko w jednym urządzeniu-2

Cena nie jest jeszcze znana ale wg. projektantów będzie niższa niż obecna cena zestawu MakerBota Replicatora i Digitizera.

4 września AIO Robotics uruchomi projekt na Kickstarterze. Czekamy z niecierpliwością 🙂

źródło: 3ders

Powrót na górę