Druk 3D bezpośrednio z granulatu, czy to możliwe?

Druk 3D bezpośrednio z granulatu, czy to możliwe?

Kolumbijska firma Sculptify zapowiedziała rozwój innowacyjnej drukarki 3D, pozwalającej na druk bezpośrednio z granulatu tworzyw sztucznych, przy użyciu opracowanej przez nich metody nazwanej FLEX (Fused Layer Extrusion).

sculptify-3

Druk 3D bezpośrednio z granulatu, to niewątpliwie zaleta. Autorzy chcą, aby drukowanie 3D było prostsze, a zarazem wszechstronne.

Granulat tworzyw sztucznych zazwyczaj stosowany jest przy masowej produkcji  do elementów tworzonych metodą wtrysku i wytłaczania. Kilogram granulatu to cena parunastu złotych, w odróżnieniu do wcześniej wytworzonego filamentu do drukarek 3D o określonej, zazwyczaj małej tolerancji, którego kilogram można kupić w granicach 60 złotych. Oczywiście granulat, może posiadać różne właściwości, w zależności od rodzaju, a jest ich całkiem sporo.

sculptify-2

Jednym z materiałów, które testuje Sculptify jest TPU, czyli termoplastyczny poliuretan. TPU jest miękkie, elastyczne i bardzo trwałe, podobne właściwościami do gumy. Jest to materiał m.in. używany do sprzętu sportowego,produkcji obuwia, uszczelek i powlekania przewodów. Simpson z zespołu Sculptify na poniższym filmie pokazuje rzeczy wytworzone z TPU.

Sculptify planuje uruchomić kampanię na Kickstarterze w drugim kwartale 2014 roku. Firma będzie potrzebować środków, aby przygotować się do  produkcji i dystrybucji nowej drukarki. Zespół jak na razie nie zdradza żadnych szczegółów swojej konstrukcji.

sculptify-4

 

Do tej pory nie udało się stworzyć sprawnie działającej głowicy drukującej zasilanej bezpośrednio granulatem. Istnieje szereg problemów, między innymi z czasem rezydencji materiału w nagrzanej głowicy, z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia i podawaniem dokładnych ilości materiału.

Dotychczas jedną z prób stworzenia urządzenia drukującego bezpośrednio z granulatu podjął MakiBox, zamykając mini wytłaczarkę w obudowie drukarki, z myślą, że będzie ona bezpośrednio dostarczać świeżo wytłoczony filament do rozgrzanej głowicy drukującej. Takie rozwiązanie mogłoby się udać, ale dalej nie jest to druk bezpośredni z granulatu, lecz zamontowanie pośrednio małej wytłaczarki w obudowie urządzenia. Jesteśmy ciekawi czy zespołowi Sculptify uda się stworzyć działającą głowicę zasilaną granulatem, czekamy z niecierpliwością!

źródło: sculptify.com

Powrót na górę